‘Rouwdouwers’ van Falun Ellie Koos maakt kans op de Libris Literatuur Prijs

Rouwdouwers, de debuutroman van Falun Ellie Koos, is één van de zes genomineerden voor de Libris Literatuur Prijs 2025, de prijs voor de beste Nederlandstalige roman van het afgelopen jaar, die op maandag 19 mei wordt uitgereikt.
Dan maakt juryvoorzitter Sheila Sitalsing tijdens een feestelijk diner in Felix Meritis in Amsterdam bekend wie de winnaar van de € 50.000 is. De bekendmaking en het interview met de winnaar wordt live uitgezonden door Nieuwsuur op NPO2.
De shortlist werd eerder op 10 maart bekendgemaakt in Nieuwsuur.
‘Falun Ellie Koos weet karakters en decors in prachtige taal neer te zetten. Aangrijpend en rauw, een verhaal over gemaskeerde en gemankeerde liefde, over onbuigzaamheid, over overleven, een verhaal kortom dat lang na blijft zinderen. Voor ons staat vast dat hen met Rouwdouwers voor zichzelf een prominente plek in de laaglandse literatuur heeft uitgehakt.’ – Juryrapport bij de nominatie van de Libris Literatuurprijs
Rouwdouwers werd ook in de media lovend ontvangen en Trouw publiceerde deze week nog een prachtige recensie en voorspelde dat Rouwdouwers zou winnen.
‘De roman staat op de shortlist voor de Librisprijs die maandag wordt uitgereikt en is een serieuze kanshebber. Het is verleidelijk Rouwdouwers te lezen – en te prijzen – als een onsentimentele en felrealistische roman over sociale armoede. Maar Rouwdouwers wil niet ‘uitleggen’ wat opgroeien in armoede is. Het is een boek over de relatie tussen leven en kunst.’ – Trouw
Falun Ellie Koos is aanstaande zaterdag, in aanloop naar de uitreiking , te gast op NPO1 bij de Taalstaat en op zondag 18 mei bij Met het oog op Morgen.
‘(…) Rouwdouwers is zo’n debuut dat maar af en toe voorbijkomt: een roman die je langzaam kopje onder sleurt, naar adem laat happen en je, uiteindelijk, terug op de kade smijt: gehavend, maar dankbaar dat je leeft.’ – VPRO Gids
‘Koos kan er wat van, sleurt je het verhaal binnen en houdt je gekluisterd. De roman heeft een knappe opbouw en een onthutsend, ontroerend slot.’ – NRC
‘De spanning is in bijna elke zin voelbaar, in dit kwetsbare én krachtige romandebuut.’ – Het Parool