Kübra Gümüsay en Madeleijn van den Nieuwenhuizen bij Brainwash Festival

Zondag 30 oktober 2022 vindt Brainwash Festival plaats in Amsterdam, het grootste denkfestival van Nederland en België. Op het festival komen schrijvers, dichters, filosofen, wetenschappers, kunstenaars en theatermakers uit binnen- en buitenland samen in het hart van Amsterdam. Dit jaar zijn onder anderen onze auteurs Kübra Gümüsay en Madeleijn van den Nieuwenhuizen aanwezig. Klik hier voor meer informatie en toegangskaarten.
Kübra Gümüsay
In oktober verschijnt haar boek Hebben en Zijn (vertaald door Ymke van der Staay). Haar boek volgt een verlangen: naar een taal die mensen niet tot categorieën reduceert. Naar een manier van spreken die mensen in staat stelt te bestaan in al hun verscheidenheid. Naar echt gemeenschappelijk denken in een wereld vol polarisatie. Als schrijfster en activiste zet Kübra Gümüsay zich in voor gelijkheid en dialoog op gelijke hoogte. In dit zowel scherpe als sprankelende debuut onderzoekt ze hoe taal ons denken vormt en onze politiek bepaalt. Spreken en Zijn laat zien hoe individuen onzichtbaar worden wanneer zij altijd als lid van een groep worden gezien – en alleen als zodanig worden gevraagd zich te uiten. Hoe kunnen mensen – in een tijd van steeds hardere en haatdragendere taal – beter met elkaar communiceren? Gümüsay daagt ons uit om ons taalgebruik opnieuw te onderzoeken, want onze taal vormt onze wereld.
Madeleijn van den Nieuwenhuizen
In juli verscheen Leven en laten leven, waarin Madeleijn van den Nieuwenhuizen over abortusrecht schrijft. Eerder dit jaar werd het recht op legale abortus ingeperkt in de Verenigde Staten en Polen, en ook in veel andere westerse landen wordt de anti-abortuslobby steeds luider. Hoe zeker kunnen we zijn van ons abortusrecht in Nederland? Na bijna veertig jaar legalisering zit abortus nog altijd in de taboesfeer. Tijd voor een gelaagder gesprek over een van onze meest persoonlijke keuzes. Over zelfbeschikking, termijngrenzen, het recht op leven en het belang van toegankelijke abortuszorg. Rechtshistoricus Van den Nieuwenhuizen riep via haar Instagramaccount @Zeikschrift mensen op hun argumenten voor en tegen, ervaringen, twijfels en gedachten over abortus te delen. Ingeleid door een bevlogen en persoonlijk essay, staat een ruime selectie van die reacties in Leven en laten leven, als een genuanceerd gesprek in boekvorm. Want willen we onze wetten en rechten beschermen, dan moeten we ze verdedigen.